For screen reader problems with this website, please call580-436-10505 8 0 4 3 6 1 0 5 0Standard carrier rates apply to texts.
Opt for an elegant display. A refined yet relaxed feel describes the Magnolia Manor California king panel bed, dresser, mirror, and nightstand. Crafted of poplar solids with white oak and birch veneers, this kit features an antique white finish with heavy artistic chipping.Read More
Full extension metal side drawer glides
Bottom case dust proofing
Fully stained interior drawers
Felt lined top drawers
Bolt on rail system
Framed drawer fronts
Scrolled mirror with 1" bevel
Antique brass knob & bail hardware
*Bed dresser, mirror and nightstand only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See the store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | White, Brown |
| Color/Finish Name | Antique White-Weathered Bark |
| Number of Pieces | 4 Piece Set |
| Wood Finish Material | Veneer, Solid Wood |
| Wood Finish | White |
| Bed Size | California King |
| Bed Type | Panel |
| Wood Finish Species | Birch/Oak/Rubberwood |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Material | Wood, Engineered Wood |
| Design Style | Traditional |
| Product Weight (lbs.) | 547 |
| Collection | Magnolia Manor |
| Collection Code | 244-BR |
| Manufacturer Warranty | Contact Store For Details |
Product Dimensions | |
| California King Panel Bed | 84" Wx 92" D x 72" H |
| Dresser | 64" Wx 19" D x 40" H |
| Mirror | 46" W x 2" D x 43" H |
| Nightstand | 28" W x 17" D x 28" H |