For screen reader problems with this website, please call580-436-10505 8 0 4 3 6 1 0 5 0Standard carrier rates apply to texts.
Opt for an elegant display. A refined yet relaxed feel describes the Magnolia Manor queen upholstered bed, dresser, mirror, and nightstand. Crafted of poplar solids with white oak and birch veneers, this kit features an antique white finish with heavy artistic chipping and weathered brown with whitewash tops.Read More
Wood: Rubberwood solids with white oak and birch veneers
Antique pewter knob and bail hardware
Full extension metal side drawer glides
Bottom case dust proofing
Fully stained interior drawers
Felt lined top drawers
Felt-lined top drawers; cedar-lined bottom drawers
Canted corners
Framed drawer fronts
Upholstered in tufted chenille
*Queen bed, nightstand, dresser and mirror only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See the store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | White, Gray |
| Color/Finish Name | Antique White-Gray |
| Number of Pieces | 4 Piece Set |
| Wood Finish Material | Veneer, Solid Wood |
| Wood Finish | White |
| Bed Size | Queen |
| Bed Type | Panel |
| Wood Finish Species | Birch/Oak/Rubberwood |
| Assembly Required | Yes |
| Finish | White |
| Material | Variety of Materials Available |
| Product Weight (lbs.) | 518 |
| Collection | Magnolia Manor |
| Collection Code | 244-BR |
| Manufacturer Warranty | Contact Store for Details |
Queen Upholstered Bed (244-BR-QUB) | |
| Product Dimensions | 68''W x 88''D x 69''H |
| Weight | 197 lbs |
| Cubes | 23 ft |
7-Drawer Dresser (244-BR31) | |
| Product Dimensions | 64''W x 19''D x 40''H |
| Box Dimensions | 67''W x 22''D x 44''H |
| Weight | 204 lbs |
| Cubes | 37 ft |
Mirror (244-BR51) | |
| Product Dimensions | 46''W x 2''D x 43''H |
| Box Dimensions | 49''W x 5''D x 47''H |
| Weight | 48 lbs |
| Cubes | 6 ft |
2-Drawer Nightstand (244-BR61) | |
| Product Dimensions | 28''W x 17''D x 28''H |
| Box Dimensions | 31''W x 20''D x 32''H |
| Weight | 68 lbs |
| Cubes | 12 ft |