For screen reader problems with this website, please call580-436-10505 8 0 4 3 6 1 0 5 0Standard carrier rates apply to texts.
Product Dimensions 69"h x 54"w x 18"d
Start your mornings off by utilizing this charming 3-piece vanity set. Sit in comfort with the vanity stool upholstered in a beautiful ivory tweed chenille. The weathered brown whitewash top paired with the antique white finish creates a truly unique look.Read More
Set includes vanity desk, tri-fold mirror and stool
Wood: Rubberwood solids with white oak and birch veneers
Full extension metal side drawer glides
French and english dovetail construction
Canted corners
Rounded pilasters
Framed drawer fronts
Tri-folding mirror
Upholstered in ivory tweed chenille
Antique pewter bail pull and knob hardware
*Desk, tri-fold mirror and stool only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See the store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | White, Brown |
| Color/Finish Name | Antique White/Weathered Bark |
| Number of Pieces | 3 |
| Number of Drawers | 5 |
| Wood Finish Species | White Oak, Birch |
| Table Top Shape | Rectangular |
| Table Top Material | Wood |
| Base Material | Wood |
| Mirror Features | Tri-Fold |
| Stool Included | Yes |
| Mirror Included | Yes |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Material | Variety of Materials Available |
| Width (in.) | 54 |
| Depth (in.) | 18 |
| Height (in.) | 69 |
| Overall Table Length Without Leaf In Inches | 54 |
| Product Weight (lbs.) | 169 |
| Collection | Magnolia Manor |
| Collection Code | 244-BR |
| Manufacturer Warranty | Contact Store for Details |
Vanity Dimensions | |
| Vanity Desk | W54 x D18 x H30 |
| Knee Space | W24 x H24 |
| Top Side Drawer | W9 x D14 x H2 |
| Bottom Side Drawer | W9 x D14 x H6 |
| Middle Drawer | W22 x D11.5 x H2 |
Mirror Dimensions | |
| Vanity Mirror | W48 x D2 x H39 |
| Mirror Sides | 10" X 29 3/4" |
| Mirror Center | 26 1/2" X 38 1/2" |
Stool Dimensions | |
| Vanity Stool | W16 x D18 x H18 |
| Seat Height | 18.5" |