For screen reader problems with this website, please call580-436-10505 8 0 4 3 6 1 0 5 0Standard carrier rates apply to texts.
Wow family and friends with the Lindsey Farm five-piece trestle table set. Crafted of rubberwood solids and veneers, this set features a gray and sandstone finish and consists of the trestle table and four splat back side chairs.Read More
The trestle table features an 18” self-storing butterfly leaf on an easy glide track system for easy opening and is anchored by splayed bracket feet with a center trestle. The splat back side chairs feature an inverted V pattern on the back, saddle shaped seat for added comfort, and tapered legs with nylon chair glides to protect your flooring. Lindsey Farm offers looks that easily work in today’s homes with style uncompromised and comfort abound.
Wood: Rubberwood solids and veneers with MDF
Includes one 18 inch self storing butterfly leaf
Easy glide track system
Inverted v design on chairbacks
Saddle shaped seats
Tapered legs
Nylon chair glides
*Table and four chairs only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See the store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Gray, Brown |
| Color/Finish Name | Gray-Sandstone |
| Number of Pieces | 5 Piece Set |
| Seating Capacity | 4 |
| Expanded Seating Capacity | 6 |
| Table Top Shape | Rectangular |
| Wood Finish Material | Veneer, Solid Wood |
| Wood Finish | Gray |
| Wood Finish Species | Rubberwood |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Material | Engineered Wood, Wood |
| Design Style | Farmhouse |
| Product Weight (lbs.) | 241 |
| Collection | Lindsey Farm |
| Collection Code | 62-CD |
| Manufacturer Warranty | Contact Store for Details |
Trestle Table (62-CD-TRS) | |
| Dimensions | 38" W x 78" D x 30" H |
| Weight | 157 lbs |
| Cubes | 16 ft |
Splay Back Side Chair (RTA) (62-C2500S) (4) | |
| Dimensions | 18" W x 22" D x 38" H |
| Box Dimensions | 41" W x 22" D x 11" H |
| Weight | 21 lbs |
| Cubes | 3 ft |