For screen reader problems with this website, please call580-436-10505 8 0 4 3 6 1 0 5 0Standard carrier rates apply to texts.
Wow family and friends with the Lindsey Farm five-piece gathering table set. Crafted of rubberwood solids and veneers, this set features a gray and sandstone finish and consists of the kitchen island table and four counter height swivel chairs.Read More
The table features an 18” self-storing butterfly leaf on an easy glide track system for easy opening, and a storage base with two wood panel doors accented with wooden knob hardware with a shelf located behind them, a smaller open shelf, and a large open shelf for extra storage or display items. The end panels feature an inverted V shaped pattern. The counter height swivel chairs have the same inverted V pattern on the back, a saddle shaped swivel seat for added comfort, and nylon chair glides to protect your flooring. Lindsey Farm offers looks that easily work in today’s homes with style uncompromised and comfort abound.
Set includes kitchen island table and four swivel chairs
Wood: Rubberwood solids and veneers with MDF
Includes one 18 inch self storing butterfly leaf
Wood guide with metal gear track system
Two wood panel doors
Open shelves for storage and display
Counter height swivel chairs
Chairbacks with inverted v design
Nylon chair glides
Gray wood knob hardware
*Table and four chairs only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See the store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Gray, Brown |
| Color/Finish Name | Gray-Sandstone |
| Number of Pieces | 5 Piece Set |
| Seating Capacity | 4 |
| Expanded Seating Capacity | 6 |
| Table Top Shape | Rectangular |
| Wood Finish Material | Veneer, Solid Wood |
| Wood Finish | Gray |
| Wood Finish Species | Rubberwood |
| Armless | Yes |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Material | Engineered Wood, Wood |
| Design Style | Farmhouse |
| Product Weight (lbs.) | 288 |
| Collection | Lindsey Farm |
| Collection Code | 62-CD |
| Manufacturer Warranty | Contact Store for Details |
Kitchend Island (62-CD-GTS) | |
| Dimensions | 46" W x 54" D x 36" H |
| Weight | 187 lbs |
| Cubes | 17 ft |
Counter HEight Swivel Chair (RTA) (62-B250324) (4) | |
| Dimensions | 18" W x 20" D x 40" H |
| Box Dimensions | 35" W x 26" D x 21" H |
| Weight | 25 lbs |
| Cubes | 3 ft |