For screen reader problems with this website, please call580-436-10505 8 0 4 3 6 1 0 5 0Standard carrier rates apply to texts.
Vintage can refer to "a classic", add in a relaxed style and you create a classic look with a casual feel. Looks that easily work in today's homes. Style uncompromised with comfort abounds.Read More
Includes the kitchen island and 4 counter chair
Rubberwood solids and veneers
Island features two wood panel doors
18 inch self storing butterfly leaf
Wood guide with metal gear leaf track system
Inverted V design in chairs
Swivel seat counter chair
Open shelving for storage & display
Saddle shaped seat
Stools with footrest for added comfort
*Table and chairs only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See the store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Brown, Beige |
| Color-Finish Name | Brown-Natural |
| Number of Pieces | 5 Piece Set |
| Seating Capacity | 6 |
| Expanded Seating Capacity | 8 |
| Table Top Shape | Rectangular |
| Wood Finish Material | Solid Wood, Veneer |
| Wood Finish Species | Rubberwood |
| Additional Seating Features | Armless |
| Armless | Yes |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Material | Wood |
| Design Style | Farmhouse |
| Product Weight (lbs.) | 288 |
| Made In | Malaysia |
| Collection | Lindsey Farm |
| Collection Code | 62BR-CD |
| Manufacturer Warranty | Contact Store for Details |
Additional Dimensions | |
Gathering Dining Table | |
| Dimensions | 46" W x 54" D x 36" H |
| Weight | 187 lbs |
| Cubes | 17 |
Counter Height Swivel Dining Chair | |
| Dimensions | 17.5" W x 19.75" D x 40" H |
| Box Dimensions | 35.25" W x 26.13" D x 20.63" H |
| Weight | 25 lbs |
| Cubes | 3 |