For screen reader problems with this website, please call580-436-10505 8 0 4 3 6 1 0 5 0Standard carrier rates apply to texts.
Create a relaxing retreat with the Ivy Hollow queen mantle bed, dresser, mirror, and nightstand. Crafted of poplar solids with pine and alder veneers, this kit features a heavily distressed weathered linen finish with saw marks and dusty taupe tops.Read More
Wood: Poplar solids with pine and alder veneers
Full extension metal side drawer guides (45mm)
Premium felt lined top drawers
Headboard features touch led lighting
Pin nail head accents
Nightstand features built-in charging station with 2 outlets and 2 USB ports
Mantle headboard with gallery top
Dresser with off-set top drawers for dimension
Antique pewter knob hardware
Set includes queen mantle bed, nightstand, dresser and mirror
*Bed, nightstand, dresser and mirror only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See the store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Beige, Gray |
| Color/Finish Name | Dusty Taupe-Weathered Linen |
| Number of Pieces | 4 Piece Set |
| Wood Finish Material | Veneer, Solid Wood |
| Bed Size | Queen |
| Bed Type | Panel |
| Wood Finish Species | Alder/Pine/Poplar |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Material | Variety of Materials Available |
| Design Style | Farmhouse |
| Product Weight (lbs.) | 519 |
| Collection | Ivy Hollow |
| Collection Code | 457-BR |
| Manufacturer Warranty | Contact Store for Details |
Queen Mantle Bed (457-BR-QMT) | |
| Product Dimensions | 67''W x 87''D x 68''H |
| Weight | 176 lbs |
| Cubes | 35 ft |
9 Drawer Dresser (457-BR31) | |
| Product Dimensions | 64''W x 18''D x 40''H |
| Box Dimensions | 67''W x 22''D x 44''H |
| Weight | 222 lbs |
| Cubes | 36 ft |
Landscape Mirror (457-BR51) | |
| Product Dimensions | 45''W x 3'''D x 39''H |
| Box Dimensions | 49''W x 46''D x 5''H |
| Weight | 48 lbs |
| Cubes | 7 ft |
3 Drawer Nightstand with Charging Station (457-BR61) | |
| Product Dimensions | 28''W x 17''D x 30''H |
| Box Dimensions | 31''W x 20''D x 33''H |
| Weight | 72 lbs |
| Cubes | 12 ft |