For screen reader problems with this website, please call580-436-10505 8 0 4 3 6 1 0 5 0Standard carrier rates apply to texts.
Vintage can refer to "a classic", add in a relaxed style and you create a classic look with a casual feel. Looks that easily work in today's homes. Style uncompromised with comfort abound. Farmhhouse has become a movement for today's generation- a movement that is less about the farm.Read More
Headboard with touch led lighting
Nightstand with built in charging station
Headboard with gallery top
Metal side drawer guides (45mm)
Premium felt lined top drawers
Cedar lined bottom drawers
Pin nail head accents
Antique pewter knob hardware
*Bedroom set only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See the store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Beige, Gray |
| Color/Finish Name | Dusty Taupe-Weathered Linen |
| Number of Pieces | 4 Piece Set |
| Wood Finish Material | Solid Wood, Veneer |
| Bed Size | California King |
| Bed Type | Panel |
| Wood Finish Species | Alder/Pine/Poplar |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Material | Variety of Materials Available |
| Design Style | Farmhouse |
| Product Weight (lbs.) | 561 |
| Made In | Vietnam |
| Collection | Ivy Hollow |
| Collection Code | 457-BR |
| Manufacturer Warranty | Contact Store For Details |
Product Dimensions | |
| Dresser | W64 x D18 x H40/222 lbs |
| Mirror | W45 x D3 x H39/48 lbs |
| Nightstand | W28 x D17 x H30/72lbs |
| King California Mantle Bed | W83 x D97 x H68/217 lbs |