For screen reader problems with this website, please call580-436-10505 8 0 4 3 6 1 0 5 0Standard carrier rates apply to texts.
Discover the harmony of Hickory Grove. Designed for the new traditionalist, seeking classic appeal in the modern world. We've blended the timeless characteristics and elegant lines of traditional design and expertly contemporized them with modern updates, eclectic elements and a warm natural palette.Read More
Includes the rectangular leg table, bench, and 4 upholstered side chairs
Rubberwood solids with hickory veneers
Self storing 18 inch leaf
Wood guide with metal gear leaf track system
Stylized turned legs
Softly rounded corners
Gently stepped tabletop edge
Nylon chair glides
*Table, bench, and chairs only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See the store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Brown, Gray |
| Color/Finish Name | Elliston Oatmeal-Heirloom Brown |
| Number of Pieces | 6 Piece Set |
| Seating Capacity | 6 |
| Expanded Seating Capacity | 8 |
| Table Top Shape | Rectangular |
| Wood Finish Material | Solid Wood, Veneer |
| Wood Finish Species | Hickory/Rubberwood |
| Additional Seating Features | Armless |
| Armless | Yes |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Material | Variety of Materials Available |
| Design Style | Traditional |
| Made In | Vietnam |
| Collection | Hickory Grove |
| Collection Code | 866-DR |
| Manufacturer Warranty | Contact Store for Details |
Additional Dimensions | |
Dining Table | |
| Dimensions | 42" W x 92" D x 30" H |
| Cubes | 19 |
Dining Chair | |
| Dimensions | 19.88" W x 24.32" D x 36" H |
| Cubes | 4 |
Dining Bench | |
| Dimensions | 54" W x 17" D x 21" H |
| Cubes | 7 |