For screen reader problems with this website, please call580-436-10505 8 0 4 3 6 1 0 5 0Standard carrier rates apply to texts.
Contemporary Living is highlighted by design that conveys energy and imagination while silhouettes create a simplistic statement to any room. From refined sophistication to a modern flair clean contemporary lines combine to create a versatile look for today's home.Read More
Includes the cocktail table and two end tables
Rubberwood solids with split heart hickory veneers
4-way match fancy face veneers
Reversed beveled table edge
Geometric base
Subtle triangular cutout legs
Intersecting legs
Open and airy design
*Tables only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See the store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Brown |
| Color/Finish Name | Natural |
| Number of Pieces | 3 Piece Set |
| Table Top Shape | Round |
| Wood Finish Material | Solid Wood, Veneer |
| Wood Finish Species | Hickory/Rubberwood |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Material | Engineered Wood, Wood |
| Design Style | Contemporary |
| Product Weight (lbs.) | 131 |
| Made In | Vietnam |
| Collection | Hendrix Place |
| Collection Code | 724-OT |
| Manufacturer Warranty | Contact Store for Details |
Dimensions | |
Cocktail Table | |
| Dimensions | 36" W x 36" D x 17.5" H |
| Box Dimensions | 39.25" W x 39.25" D x 5.5" H |
| Weight | 54 lbs |
| Cubes | 5 |
End Table | |
| Dimensions | 24" W x 24" D x 24" H |
| Box Dimensions | 27.25" W x 27.25" D x 7.25" H |
| Weight | 38 lbs |
| Cubes | 3 |