For screen reader problems with this website, please call580-436-10505 8 0 4 3 6 1 0 5 0Standard carrier rates apply to texts.
Product Dimensions 83"h x 116"w x 19"d
Accent your living room with the perfect vintage design, using this unique and stylish entertainment center with piers. Crafted with rubberwood solids and cathedral white oak veneers, this piece features a two tone finish with tobacco planked back panels, wood framed glass doors.Read More
Wood: Rubberwood solids with cathedral white oak veneers
Bottom case dust proofing
Square pilasters flow into heavily tapered feet
Antique brass knob hardware
*Entertainment center with piers only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See the store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | White, Brown |
| Color/Finish Name | Antique White-Tobacco |
| TV Size's up to (in.) | 65 |
| Number of Doors | 4 |
| Number of Shelves | 16 |
| Wood Finish Species | Oak/Rubberwood |
| Wood Finish | White |
| Wood Finish Material | Veneer, Solid Wood |
| Number of Drawers | 6 |
| Media Furniture Features | Glass Doors |
| Material | Variety of Materials Available |
| Finish | White |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Design Style | Traditional |
| Width (in.) | 116 |
| Depth (in.) | 19 |
| Height (in.) | 83 |
| Product Weight (lbs.) | 646 |
| Collection | Heartland |
| Collection Code | 824 |
| Manufacturer Warranty | Contact Store for Details |
Additional Dimensions | |
| TV Area with Shelf in Upper Position | 59" W x 38" H |
| TV Area with Shelf in Middle Position | 59" W x 36" H |
| TV Area with Shelf in Lowest Position | 59" W x 34" H |
| TV Area without Shelf | 59" W x 42" H |