For screen reader problems with this website, please call580-436-10505 8 0 4 3 6 1 0 5 0Standard carrier rates apply to texts.
Elevate your farmhouse style home with the Heartland optional queen panel bed, dresser, mirror, and nightstand. This kit features a planked tops and end panels, full extension drawers with premium felt lining in the top drawers and cedar lining in the bottom drawers, wood framed drawer fronts, and is accented with antique brass knob hardware.Read More
Full extension metal side drawer guides (45mm)
French and English dovetail construction
Bottom case dust proofing
Premium felt lined top drawers
Cedar lined bottom drawers
Nightstand has charging station with 2 outlets and USB ports
Artisan prairie panel bed features antique ceiling tile panels
Antique brass knob hardware
*4-piece bedroom set only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See the store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | White |
| Color/Finish Name | Antique White |
| Number of Pieces | 4 Piece Set |
| Wood Finish Material | Veneer, Solid Wood |
| Wood Finish | White |
| Bed Size | Queen |
| Bed Type | Panel |
| Wood Finish Species | Birch/Oak/Rubberwood |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Material | Variety of Materials Available |
| Design Style | Farmhouse |
| Product Weight (lbs.) | 583 |
| Collection | Heartland |
| Collection Code | 824-BR |
| Manufacturer Warranty | Contact Store For Details |
Product Dimensions | |
| Bed | 69" x 90" x 68" |
| Dresser | 66" x 18" x 38" |
| Mirror | 38" x 1" x 38" |
| Nightstand | 30" x 17" x 30" |