For screen reader problems with this website, please call580-436-10505 8 0 4 3 6 1 0 5 0Standard carrier rates apply to texts.
Elevate your farmhouse style home with the Heartland California king panel bed, dresser, mirror, and nightstand. Crafted of rubberwood solids with cathedral white oak and birch veneers, this kit features an antique white finish with tobacco tops, planked tops and end panels.Read More
Full extension metal side drawer guides (45mm)
French and English dovetail construction
Bottom case dust proofing
Premium felt lined top drawers
Cedar lined bottom drawers
Includes charging station with two outlets and USB ports
Tallgrass panel bed with heavy top crown and raised panels
Antique brass knob hardware
*4-piece bedroom set only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See the store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | White |
| Color/Finish Name | Antique White |
| Number of Pieces | 4 Piece Set |
| Wood Finish Material | Solid Wood, Veneer |
| Wood Finish | White |
| Bed Size | California King |
| Bed Type | Panel |
| Wood Finish Species | Birch/Oak/Rubberwood |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Finish | White |
| Material | Variety of Materials Available |
| Design Style | Farmhouse |
| Product Weight (lbs.) | 627 |
| Collection | Heartland |
| Collection Code | 824-BR |
| Manufacturer Warranty | Contact Store For Details |
Product Dimensions | |
| California King Headboard | 85" W x 5" D x 66" H |
| California King Footboard | 85" W x 4" D x 26" H |
| California King Rails | 86" W x 3" D x 8" H |
| Dresser | 66" W x 18" D x 38" H |
| Mirror | 38" W x 1" D x 38" H |
| Nightstand | 30" W x 17" D x 30" H |