For screen reader problems with this website, please call580-436-10505 8 0 4 3 6 1 0 5 0Standard carrier rates apply to texts.
Heartland collection is a step back in time to a charming vintage farmhouse. Crafted of rubberwood solids with cathedral white oak veneers in an antique white finish with a tobacco top.Read More
Set includes 1 cocktail table and 2 end table
Wood: Rubberwood solids with cathedral white oak veneers
Color wash plank top
Heavy turned legs
Full extension metal side drawer guides (35mm)
French and english dovetail construction
Planked top
Two tone case pieces
Heavily distressed
Antique brass knob hardware
*3-piece table only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See the store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | White, Brown |
| Color/Finish Name | Antique White-Tobacco |
| Number of Pieces | 3 Piece Set |
| Wood Finish Material | Veneer, Solid Wood |
| Wood Finish | White |
| Wood Finish Species | Oak/Rubberwood |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Finish | White |
| Material | Wood, Engineered Wood |
| Design Style | Farmhouse |
| Product Weight (lbs.) | 220 |
| Collection | Heartland |
| Collection Code | 824-OT |
| Manufacturer Warranty | Contact Store for Details |
Round Ceiling Tile Cocktail Table (824-OT1012) | |
| Dimensions | 38" W x 38" D x 19" H |
| Box Dimensions | 42" W x 42" D x 9" H |
| Weight | 101 lbs |
| Cubes | 9 ft |
Drawer End Table (824-OT1020) (2) | |
| Dimensions | 24" W x 26" D x 24" H |
| Box Dimensions | 26" W x 28" D x 14" H |
| Weight | 59 lbs |
| Cubes | 6 ft |