For screen reader problems with this website, please call580-436-10505 8 0 4 3 6 1 0 5 0Standard carrier rates apply to texts.
This six-piece trestle table set features a warm brownstone finish that adds richness and character to any dining space. With a sturdy table and comfortable seating, it blends classic style with everyday practicality, creating an inviting setting for meals, gatherings, and family moments.Read More
Set includes trestle table, 4 panel back side chairs and bench
Oatmeal linen upholstery
18 inch self storing leaf
Easy glide leaf track system
Square block legs
Center trestle
Padded upholstered seats
Nylon chair glides to protect your flooring
*Table, 4 panel back side chairs and bench only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See store for actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Brown |
| Color/Finish Name | Brownstone-Oatmeal |
| Number of Pieces | 6 Piece Set |
| Seating Capacity | 6 |
| Table Top Shape | Rectangular |
| Wood Finish Material | Solid Wood, Veneer |
| Wood Finish Species | Rubberwood |
| Armless | Yes |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Material | Wood |
| Design Style | Transitional |
| Product Weight (lbs.) | 333 |
| Product Weight (kg) | 151.05 |
| Made In | Vietnam |
| Collection | Harmony |
| Collection Code | 105-CD |
| Manufacturer Warranty | Contact Store for Details |
Product Dimensions | |
| Table | 84"-102"W x 22"D x 38"H / 213.36–259.08 x 55.88 x 96.52 cm |
| Chair | 18"W x 22"D x 38"H / 45.72 x 55.88 x 96.52 cm |
| Bench | 60"W x 19"D x 16"H / 152.40 x 48.26 x 40.64 cm |