For screen reader problems with this website, please call580-436-10505 8 0 4 3 6 1 0 5 0Standard carrier rates apply to texts.
Complete your rustic American look with the Grandpa’s Cabin king sleigh bed, dresser and mirror. Crafted of rubberwood solids and oak veneers, this kit features complete case dust proofing to protect your contents.Read More
French and English dovetail drawer construction, full extension and fully stained interior drawers, bluff-cut drawer fronts, wood and peg accents that offer a craftsman feel, and is accented with antique brass knob hardware. The sleigh bed offers a planked style on the headboard and footboard, a center support slat system and bolt on rails, ensuring reliability and longevity. The dresser has seven drawers and pairs well with the large picture frame mirror with a 1” bevel and includes bolt-on supports.
Wood: Rubberwood solids and oak veneers
Finish: Aged oak finish
Rustic American bedroom design
Wood and peg accents give craftsman feel
Full extension metal side drawer glides
French and English dovetail construction
Complete dust proofing
RTA headboard
Center supported slat system
Antique brass knob hardware
*Bed, dresser, and mirror only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See the store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Brown |
| Color/Finish Name | Aged Oak |
| Number of Pieces | 3 Piece Set |
| Wood Finish Material | Veneer, Solid Wood |
| Wood Finish | Aged Oak |
| Bed Size | King |
| Bed Type | Sleigh |
| Wood Finish Species | Oak/Rubberwood |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Finish | Aged Oak |
| Material | Variety of Materials Available |
| Design Style | Rustic |
| Product Weight (lbs.) | 405 |
| Collection | Grandpas Cabin |
| Collection Code | 175-BR |
| Manufacturer Warranty | Contact Store For Details |
Dimensions | |
Bed | |
| King Sleigh Headboard and Footboard | 80" x 7" x 50" |
| King Sleigh Rails | 78" x 2" x 7" |
Dresser | |
| Overall Dimension | 65" x 18" x 35" |
Mirror | |
| Overall Dimension | 42" x 2" x 42" |