For screen reader problems with this website, please call580-436-10505 8 0 4 3 6 1 0 5 0Standard carrier rates apply to texts.
Warm and cozy. Bring beauty indoors with the Farmhouse Reimagined king poster bed, dresser, mirror, and chest. Crafted of pine solids with hickory and pine veneers, this kit features an antique white finish with heavy wire brush distressing and chestnut tops, bead molding, softly rounded pilasters.Read More
Full extension metal side drawer glides (45mm)
French and english dovetail construction
Bottom case dust proofing
Fully stained interior drawers
Felt lined top drawers
Chamfered drawer fronts, pilasters & bed posts
Bed has shaped posts with turned finials
Antique brass knob hardware
*Bedroom set only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See the store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Brown, White |
| Color/Finish Name | Antique White-Chestnut |
| Number of Pieces | 4 Piece Set |
| Wood Finish Material | Veneer, Solid Wood |
| Wood Finish | Antique White |
| Bed Size | King |
| Bed Type | Poster |
| Wood Finish Species | Hickory/Pine |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Finish | Antique White |
| Material | Variety of Materials Available |
| Product Weight (lbs.) | 686 |
| Collection | Farmhouse Reimagined |
| Collection Code | 652-BR |
| Manufacturer Warranty | Contact Store For Details |
Product Dimensions | |
| King Poster Headboard | 81" W x 4" D x 68" H |
| King Poster Footboard | 81" W x 4" D x 27" H |
| King Rails | 81" W x 2" D x 7" H |
| Dresser | 66" W x 19" D x 40" H |
| Mirror | 42" W x 2" D x 42" H |
| Chest | 41" W x 22" D x 5" H |