For screen reader problems with this website, please call580-436-10505 8 0 4 3 6 1 0 5 0Standard carrier rates apply to texts.
Design possibilities are endless with the Cottage View twin panel bed, dresser, and mirror. Crafted of melamine and rubberwood solids, this kit features a white finish, picture frame solid wood case molding, bluff-cut top drawers, bun feet, and is accented with wooden knob hardware.Read More
Kenlin drawer glides
English dovetail construction
Square post bed with round finials and slat overlays
Laminate drawer interior
Bottom case dust proofing
Wood knob hardware
Picture frame solid wood case moldings
Center supported slat system
*Bed, dresser and mirror only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See the store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | White |
| Color/Finish Name | White |
| Number of Pieces | 3 Piece Set |
| Wood Finish Material | Solid Wood |
| Wood Finish | White |
| Bed Size | Twin |
| Bed Type | Panel |
| Wood Finish Species | Rubberwood |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Finish | White |
| Material | Wood |
| Product Weight (lbs.) | 292 |
| Collection | Cottage View |
| Collection Code | 523-YBR |
| Manufacturer Warranty | Contact Store For Details |
Product Dimensions | |
| Bed | 42" x 81" x 52" |
| Dresser | 54" x 16" x 34" |
| Mirror | 32" x 1" x 36" |