For screen reader problems with this website, please call580-436-10505 8 0 4 3 6 1 0 5 0Standard carrier rates apply to texts.
Product Dimensions 41"h x 41"w x 41"d
The Cooper Swivel Glide Recliner is infused with emotion! Crafted with solid hardwood, plywood and laminated veneer lumber, this sofa features semi-aniline top grain leather with match in a camel leather finish. Pvc vinyl is matched to the leather and used on the outside backs and sides, meaning everywhere your body touches is real genuine leather!Read More
Semi-aniline top grain leather with match
Triple power recline with articulating headrest
Powered lumbar support
Added layer of memory foam to seats
USB-A & USB-C charging ports
Return to home position with one button
Balanced comfort
Contrast single and cross stitching
Materials: Solid Hardwood, Plywood and LVL
*Chair only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See the store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Brown |
| Color/Finish Name | Camel |
| Cleaning Code | N (Leather: Specialty Brush Only) |
| Recliner Mechanism | Power |
| Recliner Release | Power Buttons |
| Power Reclining Option | Headrest and Lumbar |
| Upholstery Pattern | Solid |
| Upholstery Material | Leather |
| 100% Top Grain Leather | Yes |
| Chair Features | USB Ports, Upholstered |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Material | Leather |
| Design Style | Transitional |
| Weight Capacity (lbs.) | 350 |
| Arm Height (in.) | 26 |
| Seat Width ( in.) | 23.6 |
| Seat Depth (in.) | 21.7 |
| Seat Height (in.) | 20.9 |
| Width (in.) | 41 |
| Depth (in.) | 41 |
| Height (in.) | 41 |
| Shipping Width (in.) | 43 |
| Shipping Depth (in.) | 34 |
| Shipping Height (in.) | 30 |
| Product Weight (lbs.) | 161 |
| Collection | Cooper |
| Collection Code | 7007CM |
| Manufacturer Warranty | Contact Store For Details |
Other Dimensions | |
| Back Height | 21 in |
| Full Recline | 65 in |
| Wall to Recline | 8 in |