For screen reader problems with this website, please call580-436-10505 8 0 4 3 6 1 0 5 0Standard carrier rates apply to texts.
Product Dimensions 41"h x 87"w x 41"d
The Cooper sofa is infused with emotion! Crafted with solid hardwood, plywood and laminated veneer lumber, this sofa features semi-aniline top grain leather with match in a blue gray finish. Pvc vinyl is matched to the leather and used on the outside backs and sides, meaning everywhere your body touches is real genuine leather!Read More
Semi-aniline top grain leather with match
Triple zero gravity power recline w/ articulating headrest
Powered lumbar support
Added layer of memory foam to seats
USB-A and USB-C charging ports
Return to home position with one button
Full pad-over chase for head-to-toe support
Contrast single and cross stitching
*Sofa only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See the store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Gray, Blue |
| Color/Finish Name | Blue Gray |
| Seating Capacity | 3 |
| Cleaning Code | N (Leather: Specialty Brush Only) |
| Recliner Release | Power Buttons |
| Power Reclining Option | Headrest and Lumbar |
| Recliner Mechanism | Power |
| Back Style | Cushion |
| Upholstery Material | Leather |
| Upholstery Pattern | Solid |
| Material | Leather |
| 100% Top Grain Leather | Yes |
| Design Style | Transitional |
| Additional Seating Features | USB Ports, Zero Gravity |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Weight Capacity (lbs.) | 350 |
| Weight Capacity Kgs | 158.76 |
| Overall Sofa Width In | 87 |
| Arm Height (in.) | 26 |
| Seat Width ( in.) | 23.6 |
| Seat Depth (in.) | 21.7 |
| Seat Height (in.) | 20.9 |
| Width (in.) | 87 |
| Depth (in.) | 41 |
| Height (in.) | 41 |
| Shipping Width (in.) | 89 |
| Shipping Depth (in.) | 34 |
| Shipping Height (in.) | 30 |
| Product Weight (lbs.) | 324 |
| Collection | Cooper |
| Collection Code | 7007BG |
| Manufacturer Warranty | Contact Store For Details |
Other Dimensions | |
| Back Height | 21" |
| Full Recline | 65" |
| Wall to Recline | 8" |