For screen reader problems with this website, please call580-436-10505 8 0 4 3 6 1 0 5 0Standard carrier rates apply to texts.
Product Dimensions 42"h x 129"w x 116"d
The Cooper 6 piece sectional is the epitome of luxury and comfort. This sectional is designed to redefine your relaxation experience with advanced features and exceptional comfort. Enjoy triple zero gravity power recline, accompanied by a power articulating headrest and powered lumbar support.Read More
Semi-aniline top grain leather with match
Triple zero gravity power recline with articulating headrest
Powered lumbar support
Added layer of memory foam to seat
Hidden stainless steel powered cupholders
Wireless charging pad
USB-A and USB-C Ccharging ports
Weight capacity: 350lbs per seat
*Sectional only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See the store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Brown |
| Color-Finish Name | Camel |
| Sectional Type | Reclining |
| Sectional Shape | Curved Sectional |
| Number Of Sectional Pieces | 6 |
| Recliner Release | Power Buttons |
| Recliner Mechanism | Power |
| Power Reclining Option | Headrest and Lumbar |
| Upholstery Material | Leather |
| Upholstery Pattern | Solid |
| 100% Top Grain Leather | Yes |
| Back Style | Cushion |
| Sectional Features | Console w/Storage, Cup Holder, USB Ports, Wireless Charging |
| Material | Leather |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Design Style | Transitional |
| Width (in.) | 129 |
| Depth (in.) | 116 |
| Height (in.) | 42 |
| Product Weight (lbs.) | 607 |
| Made In | Vietnam |
| Manufacturer Warranty | Contact Store For Details |
| Collection | Cooper |
| Collection Code | 7007CM |
Armless Chair | |
| Dimensions | W30 x D40 x H42 |
| Box Dimensions | W34 x D32 x H30 |
| Weight | 63 lbs |
| Cubes | 19 |
Console | |
| Dimensions | W13 x D39 x H42 |
| Box Dimensions | W34 x D14 x H34 |
| Weight | 49 lbs |
| Cubes | 10 |
Corner Wedge | |
| Dimensions | W47 x D47 x H42 |
| Box Dimensions | W62 x D36 x H30 |
| Weight | 92 lbs |
| Cubes | 39 |
Armless Recliner | |
| Dimensions | W30 x D40 x H42 |
| Box Dimensions | W34 x D32 x H30 |
| Weight | 114 lbs |
| Cubes | 19 |
Left-Arm Facing Power Recliner | |
| Dimensions | W39 x D40 x H42 |
| Box Dimensions | W41 x D34 x H30 |
| Weight | 143 lbs |
| Cubes | 24 |
Right-Arm Facing Power Recliner | |
| Dimensions | W39 x D40 x H42 |
| Box Dimensions | W41 x D34 x H30 |
| Weight | 143 lbs |
| Cubes | 24 |