For screen reader problems with this website, please call580-436-10505 8 0 4 3 6 1 0 5 0Standard carrier rates apply to texts.
Product Dimensions 43"h x 89"w x 40"d
Indulge in luxury and comfort like never before with the Collins sofa. Experience ultimate customization with zero gravity triple power recline, allowing you to effortlessly adjust the reclining position, power articulating headrest, and powered lumbar support to your desired level of comfort.Read More
Triple zero gravity power recline with power articulating headrest and powered lumbar support
Single matching and contrast stitching
Deep pull in back design
Plush pillowtop arm
Bucket seating
USB-A and USB-C charging ports
Symmetrical seams
Weight Capacity: 350lbs per Seat
*Sofa only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See the store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Brown |
| Color/Finish Name | York Chestnut |
| Seating Capacity | 3 |
| Cleaning Code | N (Leather: Specialty Brush Only) |
| Recliner Release | Power Buttons |
| Power Reclining Option | Headrest and Lumbar |
| Recliner Mechanism | Power |
| Back Style | Cushion |
| Upholstery Material | Leather |
| Upholstery Pattern | Solid |
| Material | Leather |
| 100% Top Grain Leather | Yes |
| Design Style | Transitional |
| Additional Seating Features | Zero Gravity, USB Ports |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Overall Sofa Width In | 89 |
| Arm Height (in.) | 26.75 |
| Seat Width ( in.) | 23.63 |
| Seat Depth (in.) | 20.5 |
| Seat Height (in.) | 20.88 |
| Width (in.) | 89 |
| Depth (in.) | 40 |
| Height (in.) | 43 |
| Shipping Width (in.) | 91 |
| Shipping Depth (in.) | 34 |
| Shipping Height (in.) | 32 |
| Product Weight (lbs.) | 299 |
| Made In | Vietnam |
| Collection | Collins |
| Collection Code | 7016CN |
| Manufacturer Warranty | Contact Store For Details |
Other Dimensions | |
| Back Height | 21.62 in |
| Full Recline | 65 in |
| Wall to Recline | 8 in |