For screen reader problems with this website, please call580-436-10505 8 0 4 3 6 1 0 5 0Standard carrier rates apply to texts.
Product Dimensions 42.5"h x 81"w x 42.25"d
Indulge in luxury with the Chase motion collection. The slender and alluring silhouette features a moderately scaled welted track arm with a decorative outside arm panel, a tall divided back with power headrest, power lumbar, and power recline with contoured for comfort seating, and waterfall-chaise and a Zero Gravity mechanism.Read More
Solid hardwood, plywood and LVL
Sleek and slender aesthetic
Triple power zero gravity recline
Moderately scaled welted track arm design
Contoured waterfall chaise seating
Power recline with power headrest and power lumbar
Independent controls to maximize comfort
Outside power arm control with USB & USB-C
Return to home button
*Sectional only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See the store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Brown |
| Color/Finish Name | Oslo Antelope |
| Sectional Shape | L-Shape Sectional |
| Number Of Sectional Pieces | 6 |
| Recliner Release | Power Buttons |
| Recliner Mechanism | Power |
| Power Reclining Option | Headrest and Lumbar |
| Upholstery Material | Leather |
| Upholstery Pattern | Solid |
| 100% Top Grain Leather | Yes |
| Back Style | Cushion |
| Sectional Features | USB Ports, Cup Holder, Console w/Storage |
| Material | Leather |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Width (in.) | 81 |
| Depth (in.) | 42.25 |
| Height (in.) | 42.5 |
| Made In | Vietnam |
| Manufacturer Warranty | Contact Store for Details |
| Collection | Chase |
| Collection Code | 7026AN-UPH |
Dimensions | |
| Armless Chair | 31.5" W x 42.25" D x 42.5" H |
| Console | 14" W x 42.25" D x 41" H |
| Corner Wedge | 71" W x 51.5" D x 42.5" H |
| Armless Recliner | 31.5" W x 42.25" D x 42.5" H |
| Left-Arm Facing Power Recliner | 38" W x 42.25" D x 42.5" H |
| Right-Arm Facing Power Recliner | 31.5" W x 42.25" D x 42.5" H |