For screen reader problems with this website, please call580-436-10505 8 0 4 3 6 1 0 5 0Standard carrier rates apply to texts.
Elevate your bedroom décor to new heights of sophistication and comfort with the cascade falls queen panel bed, dresser, mirror, and nightstand. Crafted with excellence using rubberwood solids and split heart white oak veneers, this set features a satin espresso finish.Read More
Soft closing side mounted drawer guides (45mm)
Features warm touch LED lighting
Cedar lined bottom drawers
Premium felt lined top drawers
Inset bow shaped plinth base
Starburst veneer pattern
Built-In Charging Station w/ 2 AC Outlets, 1 USB & 1 USB-C Ports
2 AC, 1 USB-A & 1 USB-C charging ports
Custom satin nickel bar pull hardware
*Bedroom set only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See the store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Gray |
| Color-Finish Name | Satin Espresso |
| Number of Pieces | 4 Piece Set |
| Wood Finish Material | Solid Wood, Veneer |
| Bed Size | Queen |
| Bed Type | Panel |
| Wood Finish Species | Oak/Rubberwood |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Material | Wood, Engineered Wood |
| Design Style | Transitional |
| Product Weight (lbs.) | 655 |
| Made In | Vietnam |
| Collection | Cascade Falls |
| Collection Code | 732-BR |
| Manufacturer Warranty | Contact Store For Details |
Product Dimensions | |
| Dresser | W66 x D18 x H36/297lbs |
| Mirror | W56 x D3 x H39/63lbs |
| Nightstand | W28 x D17 x H28/89lbs |
| Queen Bed | W65 x D92 x H58/205lbs |