For screen reader problems with this website, please call580-436-10505 8 0 4 3 6 1 0 5 0Standard carrier rates apply to texts.
Feel at home with the Brook Bay optional five-piece trestle table set. Crafted with excellence using rubberwood solids and mindy veneers, this set features a Sandstone finish and consists of the trestle table and four slat back upholstered side chairs.Read More
Set includes 1 table and 4 chairs
Two 12" refractory leaves
Center trestle shelf for storage and display
Square block legs
Upholstered ladder back side chairs
100% polyester grey linen upholstery
Nylon chair glides
*Table and 4 chairs only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See the store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Brown |
| Color/Finish Name | Sandstone |
| Number of Pieces | 5 Piece Set |
| Seating Capacity | 4 |
| Expanded Seating Capacity | 6 |
| Upholstery Material | Linen |
| Table Top Shape | Rectangular |
| Wood Finish Material | Solid Wood, Veneer |
| Wood Finish Species | Mindy/Rubberwood |
| Armless | Yes |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Material | Variety of Materials Available |
| Design Style | Transitional |
| Product Weight (lbs.) | 242 |
| Made In | Malaysia |
| Collection | Brook Bay |
| Collection Code | 182WT-CD |
| Manufacturer Warranty | Contact Store For Details |
Trestle Table Top | |
| Dimensions | W40 x D94 x H30 |
| Box Dimensions | W43 x D72 x H7 |
| Weight | 127 lbs |
| Cubes | 12 |
Trestle Table Base | |
| Box Dimensions | W55 x D25 x H6 |
| Weight | 42 lbs |
| Cubes | 5 |
Ladder Back Side Chair | |
| Dimensions | W18 x D23 x H40 |
| Box Dimensions | W43 x D10 x H20 |
| Weight | 18 lbs |
| Cubes | 3 |