For screen reader problems with this website, please call580-436-10505 8 0 4 3 6 1 0 5 0Standard carrier rates apply to texts.
Product Dimensions 41"h x 79"w x 38"d
Kick off your shoes and sink into the majestic Blair loveseat with console. Crafted with solid hardwood, plywood and laminated veneer lumber, this loveseat features semi-aniline top grain leather with match in a cognac finish.Read More
The Blair loveseat offers dual zero gravity power recline with a power articulating headrest. The zero gravity recliner mechanism has shown to have immense health benefits including better blood flow and helping those struggling with posture issues. In zero gravity, the neutral spine position can strengthen back muscles, decompress the spine, and reduce tension or discomfort in the neck and shoulders, resulting in enormous benefits on posture. The bucket seats add for enhanced comfort, and the full pad-over chase gives head-to-toe support. As comfortable as the Blair loveseat is, one cannot overlook the single and cross contrast stitching and the modified bustle back with a French seam that is sure to catch the eye. The console features a flip open top that offers deep interior storage and an AC outlet and USB-A charging port. An additional USB-A and USB-C charging port is located on each end of the loveseat. The console has two removable stainless steel cupholders for easy cleaning. The Blair loveseat with console is the definition of when design meets comfort.
Semi-aniline top grain leather with match
Removable stainless steel cupholders
USB-A & USB-C charging ports
Dual power zero gravity recline with articulating headrest
Return to home position with one button
Full pad-over chase for head-to-toe support
Single and cross contrast stitching
Modified bustle back with French seam (KD)
Materials: Solid Hardwood, Plywood and LVL
*Loveseat only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See the store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Brown |
| Color/Finish Name | Cognac |
| Seating Capacity | 2 |
| Recliner Release | Power Buttons |
| Power Reclining Option | Headrest |
| Recliner Mechanism | Power |
| Back Style | Cushion |
| Upholstery Material | Leather |
| Upholstery Pattern | Solid |
| Pillow Back Type | Semi-Attached |
| Material | Leather |
| 100% Top Grain Leather | Yes |
| Design Style | Transitional |
| Additional Seating Features | USB Ports, Cup Holder, Console w/Storage, Zero Gravity |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Overall Sofa Width In | 79 |
| Arm Height (in.) | 25.6 |
| Seat Width ( in.) | 23.6 |
| Seat Depth (in.) | 20.5 |
| Seat Height (in.) | 20.5 |
| Width (in.) | 79 |
| Depth (in.) | 38 |
| Height (in.) | 41 |
| Shipping Width (in.) | 80 |
| Shipping Depth (in.) | 30 |
| Shipping Height (in.) | 30 |
| Product Weight (lbs.) | 277 |
| Collection | Blair |
| Collection Code | 7005CG |
| Manufacturer Warranty | Contact Store for Details |
Other Dimensions | |
| Back Height | 20.8 in |
| Full Recline | 65 in |
| Wall to Recline | 8 in |