For screen reader problems with this website, please call580-436-10505 8 0 4 3 6 1 0 5 0Standard carrier rates apply to texts.
Product Dimensions 41"h x 42"w x 38"d
Kick off your shoes and sink into the majestic Blair swivel glide recliner. Crafted with solid hardwood, plywood and laminated veneer lumber, this recliner features semi-aniline top grain leather with match in a cognac finish.Read More
PVC Vinyl is matched to the leather and is located on the outside backs and sides, meaning everywhere your body touches is real genuine leather! The Blair recliner offers dual power recline with a power articulating headrest. As comfortable as the Blair recliner is, one cannot overlook the single and cross contrast stitching and the modified bustle back with a French seam that is sure to catch the eye. With today’s technology in mind, USB-A and USB-C charging ports are located on the side of the recliner. With the swivel glide base, you can stay engaged in conversations around the room, without having to strain your neck or leave your seat. A built in stop mechanism is used to protect the wiring during swivel. The Blair swivel glide recliner is the definition of when design meets comfort.
Semi-aniline top grain leather with match
Dual power recline with articulating headrest
USB-A & USB-C charging ports
Return to home position with one button
Balanced comfort
Single and cross contrast stitching
Modified bustle back with French seam (KD)
Bucket seating for enhanced comfort
Materials: Solid Hardwood, Plywood and LVL
*Recliner only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See the store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Brown |
| Color/Finish Name | Cognac |
| Recliner Mechanism | Power |
| Recliner Release | Power Buttons |
| Power Reclining Option | Headrest |
| Upholstery Pattern | Solid |
| Upholstery Material | Leather |
| 100% Top Grain Leather | Yes |
| Chair Features | Upholstered, USB Ports, Zero Gravity |
| Chair Motion Features | Swivel Motion, Gliding Motion |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Material | Leather |
| Design Style | Transitional |
| Arm Height (in.) | 25.6 |
| Seat Width ( in.) | 23.6 |
| Seat Depth (in.) | 20.5 |
| Seat Height (in.) | 20.5 |
| Width (in.) | 42 |
| Depth (in.) | 38 |
| Height (in.) | 41 |
| Shipping Width (in.) | 44 |
| Shipping Depth (in.) | 30 |
| Shipping Height (in.) | 30 |
| Product Weight (lbs.) | 141 |
| Collection | Blair |
| Collection Code | 7005CG |
| Manufacturer Warranty | Contact Store For Details |
Other Dimensions | |
| Back Height | 20.8 in |
| Full Recline | 65 in |
| Wall to Recline | 8 in |