For screen reader problems with this website, please call580-436-10505 8 0 4 3 6 1 0 5 0Standard carrier rates apply to texts.
Elevate your luxurious home with the Belmar queen upholstered bed, dresser, mirror, and nightstand. Crafted of rubberwood solids and split heart oak veneers, this kit features a washed taupe and silver champagne finish, full extension drawers with premium felt lined top drawers and cedar lined bottom drawers.Read More
Tapered block feet, graduated drawer front moldings adding architectural interest, and is accented with satin nickel custom bar pull hardware. The upholstered bed features a sleigh headboard with a rolled top upholstered panel in knubby linen, and an upholstered footboard that features a wood top cap rail. The dresser is equipped with eight drawers, and pairs well with the square framed landscape mirror with a 1” beveled edge and includes bolt-on supports. Place the three drawer nightstand next to your bed and utilize the built-in charging station complete with two electrical outlets and two USB ports. Add this sophisticated bedroom kit to your contemporary space.
Wood: Rubberwood solids with split heart oak veneers
Metal side drawer guides (45mm)
French and English Dovetail construction
Bottom case dust proofing
Cedar lined bottom drawers
NS has charging station with 2 outlets and USB ports
Bed uphosltered in knubby linen
Satin nickel custom bar pull hardware
Set includes queen pabel bed, nightstand, dresser and mirror
*Bed, nightstand, dresser and mirror only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See the store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Silver, Taupe |
| Color/Finish Name | Silver Champagne-Washed Taupe |
| Number of Pieces | 4 Piece Set |
| Wood Finish Material | Veneer, Solid Wood |
| Wood Finish | Light Gray |
| Bed Size | Queen |
| Bed Type | Sleigh |
| Wood Finish Species | Oak/Rubberwood |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Material | Variety of Materials Available |
| Design Style | Contemporary |
| Product Weight (lbs.) | 562 |
| Collection | Belmar |
| Collection Code | 902-BR |
| Manufacturer Warranty | Contact Store for Details |
Queen Upholstered Bed (902-BR-QUB) | |
| Product Dimensions | 64''W x 92''D x 61''H |
| Weight | 170 lbs |
| Cubes | 22 ft |
8 Drawer Dresser (902-BR31) | |
| Product Dimensions | 66''W x 18''D x 40''H |
| Box Dimensions | 69''W x 21''D x 40''H |
| Weight | 264 lbs |
| Cubes | 33 ft |
Landscape Mirror (902-BR52) | |
| Product Dimensions | 44''W x 1''D x 36''H |
| Box Dimensions | 47''W x 41''D x 3''H |
| Weight | 39 lbs |
| Cubes | 3 ft |
3 Drawer Nightstand (902-BR61) | |
| Product Dimensions | 28''W x 17''D x 29''H |
| Box Dimensions | 31''W x 20''D x 29''H |
| Weight | 88 lbs |
| Cubes | 10 ft |