For screen reader problems with this website, please call580-436-10505 8 0 4 3 6 1 0 5 0Standard carrier rates apply to texts.
Elevate your luxurious home with the Belmar California king upholstered bed, dresser, and mirror. Crafted of rubberwood solids and split heart oak veneers, this kit features a washed taupe and silver champagne finish, full extension drawers with premium felt lined top drawers and cedar lined bottom drawers, tapered block feet.Read More
The panel bed offers a one-of-a-kind decorative tile design headboard and a low-profile footboard. The dresser is equipped with eight drawers, and pairs well with the square framed landscape mirror with a 1” beveled edge and includes bolt-on supports. Add this sophisticated bedroom kit to your contemporary space.
Full extension metal side drawer guides (45mm)
French & english dovetail construction
Bottom case dust proofing
Fully stained interior drawers
Premium felt lined top drawers
Decorative tile design headboard
Satin nickel custom bar pull hardware
*Bed, dresser and mirror only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See the store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Taupe, Silver |
| Color-Finish Name | Silver Champagne-Washed Taupe |
| Number of Pieces | 3 Piece Set |
| Wood Finish Material | Veneer, Solid Wood |
| Wood Finish | Light Gray |
| Bed Size | California King |
| Bed Type | Panel |
| Wood Finish Species | Oak/Rubberwood |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Material | Variety of Materials Available |
| Design Style | Contemporary |
| Product Weight (lbs.) | 561 |
| Collection | Belmar |
| Collection Code | 902-BR |
| Manufacturer Warranty | Contact Store for Details |
California Decorative Panel Headboard | |
| Dimensions | W79 x D3 x H68 |
| Box Dimensions | W82 x D5 x H53 |
| Weight | 154 lbs |
| Cubes | 12 |
California Panel Footboard | |
| Dimensions | W79 x D3 x H19 |
| Box Dimensions | W82 x D5 x H25 |
| Weight | 62 |
| Cubes | 5 |
California King Panel Rails | |
| Dimensions | W86 x D3 x H7 |
| Box Dimensions | W90 x D11 x H4 |
| Weight | 40 lbs |
| Cubes | 2 |
8 Drawer Dresser | |
| Dimensions | W66 x D18 x H40 |
| Box Dimensions | W69 x D21 x H40 |
| Weight | 264 lbs |
| Cubes | 33 |
Landscape Mirror | |
| Dimensions | W44 x D1 x H36 |
| Box Dimensions | W47 x D41 x H3 |
| Weight | 39 lbs |
| Cubes | 3 |