For screen reader problems with this website, please call580-436-10505 8 0 4 3 6 1 0 5 0Standard carrier rates apply to texts.
Product Dimensions 41"h x 80"w x 39"d
Transitional style is a marriage of traditional and contemporary furniture, finishes, materials and fabrics equating to a classic, timeless design. Furniture lines are simple yet sophisticated, featuring either straight lines or rounded profiles.Read More
Semi-aniline top grain leather with match
Waterfall pad-over chase for head-to-toe support
Dacron wrapped 2.0 density foam core seats
Single and double needle contrast stitching
Flanged welt highlights box border and arms
USB-A and USB-C charging ports
Dual power recline with articulating headrest
Return to home position with one button
*Loveseat only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See the store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Brown |
| Color/Finish Name | Cognac |
| Seating Capacity | 2 |
| Recliner Release | Power Buttons |
| Recliner Mechanism | Power |
| Back Style | Cushion |
| Upholstery Material | Leather |
| Upholstery Pattern | Solid |
| Pillow Back Type | Semi-Attached |
| Material | Leather |
| 100% Top Grain Leather | Yes |
| Design Style | Transitional |
| Additional Seating Features | Console w/Storage, USB Ports, Cup Holder |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Overall Sofa Width In | 80 |
| Arm Height (in.) | 23.6 |
| Seat Width ( in.) | 23.6 |
| Seat Depth (in.) | 20.5 |
| Seat Height (in.) | 19.7 |
| Width (in.) | 80 |
| Depth (in.) | 39 |
| Height (in.) | 41 |
| Shipping Width (in.) | 82 |
| Shipping Depth (in.) | 30 |
| Shipping Height (in.) | 26 |
| Product Weight (lbs.) | 251 |
| Collection | Avery |
| Manufacturer Warranty | Contact Store For Details |
Other Dimensions | |
| Back Height | 21.2" |
| Full Recline | 65" |
| Wall to Reclin | 8" |