For screen reader problems with this website, please call580-436-10505 8 0 4 3 6 1 0 5 0Standard carrier rates apply to texts.
In a world of fleeting trends, the Arden Road queen poster bed, dresser, mirror, and nightstand stand as a beacon of enduring elegance. Crafted with excellence using poplar solids and rustic alder veneers, this set features a satin cherry finish.Read More
Soft closing side mounted drawer guides (45mm)
Premium felt lined top drawers
Cedar lined bottom drawers
Column pilasters
Headboard with heavy arched crown
Nightstand with built in charging station
2 AC, 1 USB-A & 1 USB-C charging ports
Antique brass bail and knob hardware
*Bedroom set only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See the store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Brown |
| Color-Finish Name | Satin Cherry |
| Number of Pieces | 4 Piece Set |
| Wood Finish Material | Solid Wood, Veneer |
| Bed Size | Queen |
| Bed Type | Poster |
| Wood Finish Species | Alder/Poplar |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Material | Wood, Engineered Wood |
| Design Style | Traditional |
| Product Weight (lbs.) | 564 |
| Made In | Vietnam |
| Collection | Arden Road |
| Collection Code | 512-BR |
| Manufacturer Warranty | Contact Store For Details |
Product Dimensions | |
| Queen Bed | W83 x D90 x H72/247lbs |
| Dresser | W66 x D19 x H40/235 lbs |
| Shipping Dimensions | W69 x D22 x H44 |
| Mirror | W46 x D1 x H36/39 |
| Shipping Dimensions | W49 x D3 x H41 |
| Nightstand | W30 x D18 x H30/86lbs |
| Shipping Dimensions | W33 x D21 x H33 |