For screen reader problems with this website, please call580-436-10505 8 0 4 3 6 1 0 5 0Standard carrier rates apply to texts.
Bring beauty indoors with the Allyson Park king panel bed, dresser, mirror, and nightstand. Crafted of pine solids and veneers with cathedral white oak tops, this kit features a wire brushed white finish with planked charcoal tops, bead molding, full extension drawers with felt lined top drawers.Read More
Full extension metal side drawer guides (35mm)
Englsih dovetail & boxed drawer construction
Fully stained interior drawers
Felt lined top drawers
Bead molding
Planked tops
Nightstand features charging station w/ 2 outlets & USB ports
Antique pewter knob & drop bail hardware
*Bedroom set only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See the store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | White, Black |
| Color-Finish Name | Charcoal-Wirebrushed White |
| Number of Pieces | 4 Piece Set |
| Wood Finish Material | Veneer, Solid Wood |
| Wood Finish | Wire Brushed White |
| Bed Size | King |
| Bed Type | Panel |
| Wood Finish Species | Oak/Pine |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Finish | Wire Brushed White |
| Material | Engineered Wood, Wood |
| Product Weight (lbs.) | 571 |
| Collection | Allyson Park |
| Collection Code | 417-BR |
| Manufacturer Warranty | Contact Store For Details |
Product Dimensions | |
| King Panel Headboard | 83" W x 4" D x 62" H |
| King Panel Footboard | 82" W x 3" D x 25" H |
| King rails | 82" W x 2" D x 7" H |
| Dresser | 66" W x 19" D x 38" H |
| Mirror | 45" W x 3" D x 42" H |
| Nighstand | 28" W x 17" D x 30" H |