For screen reader problems with this website, please call580-436-10505 8 0 4 3 6 1 0 5 0Standard carrier rates apply to texts.
Design possibilities are endless with the Abbey Park California king panel bed, dresser, mirror, and nightstand. This kit features an antique white finish with heavy chipping and weathered brown whitewash tops, full extension drawers, premium felt-lined top drawers, and cedar-lined bottom drawers. It is accented with antique pewter bail pull and drop ring hardware.Read More
Set includes California king bed, nightstand, dresser and mirror
Rubberwood solids with white oak and birch veneers
Full extension metal side drawer glides (45mm)
French and English dovetail construction
Bottom case dust proofing
Cedar lined bottom drawers
Fully stained interior drawers
Felt lined top drawers
NS has charging station with 2 Outlets and USB ports
Antique pewter bail pull and drop ring hardware
*Bed, nightstand, dresser and mirror only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See the store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | White, Brown |
| Color/Finish Name | Antique White-Weathered Brown |
| Number of Pieces | 4 Piece Set |
| Wood Finish Material | Veneer, Solid Wood |
| Wood Finish | Antique White |
| Bed Size | California King |
| Bed Type | Panel |
| Wood Finish Species | Birch/Oak/Rubberwood |
| Assembly Required | Yes |
| Material | Variety of Materials Available |
| Design Style | Traditional |
| Product Weight (lbs.) | 552 |
| Collection | Abbey Park |
| Collection Code | 520-BR |
| Manufacturer Warranty | Contact Store for Details |
California King (520-BR-CPB) | |
| Product Dimensions | 83''W x 94''D x 68''H |
| Weight | 211 lbs |
| Cubes | 34 ft |
7 Drawer Dresser (520-BR31) | |
| Product Dimensions | 66''W x 19''D x 40''H |
| Box Dimensions | 69''W x 22''D x 45''H |
| Weight | 209 lbs |
| Cubes | 41 ft |
Mirror (520-BR51) | |
| Product Dimensions | 48''W x 2''D x 37''H |
| Box Dimensions | 51''W x 41''D x 5''H |
| Weight | 50 lbs |
| Cubes | 6 ft |
2 Drawer Nightstand with Charging Station (520-BR61) | |
| Product Dimensions | 30''W x 17''D x 30''H |
| Box Dimensions | 33''W x 20''D x 34''H |
| Weight | 81 lbs |
| Cubes | 13 ft |