For screen reader problems with this website, please call580-436-10505 8 0 4 3 6 1 0 5 0Standard carrier rates apply to texts.
Design possibilities are endless with the Abbey Park California king panel bed, dresser, mirror, and chest. This kit features an antique white finish with heavy chipping and weathered brown whitewash tops, full extension drawers, premium felt-lined top drawers, and cedar-lined bottom drawers. It is accented with antique pewter bail pull and drop ring hardware.Read More
The panel bed features heavy crown molding and raised panel accents framed by bead molding. The dresser has seven drawers and can equip the mirror that features a beveled edge with the included bolt-on supports. The chest offers an additional five drawers of storage. The blending of European traditional design influences makes Abbey Park a truly unique style for any living space.
Full extension metal side drawer glides (45mm)
French and english dovetail construction
Bottom case dust proofing
Cedar lined bottom drawers
Fully stained interior drawers
Felt lined top drawers
Raised panel drawer fronts
Antique pewter bail pull and drop ring hardware
*Bed, chest, dresser and mirror only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See the store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | White |
| Color/Finish Name | Antique White |
| Number of Pieces | 4 Piece Set |
| Wood Finish Material | Solid Wood, Veneer |
| Wood Finish | Antique White |
| Bed Size | California King |
| Bed Type | Panel |
| Wood Finish Species | Birch/Oak/Rubberwood |
| Assembly Required | Yes |
| Material | Variety of Materials Available |
| Design Style | Traditional |
| Product Weight (lbs.) | 656 |
| Collection | Abbey Park |
| Collection Code | 520-BR |
| Manufacturer Warranty | Contact Store For Details |
King Panel Bed (520-BR-KPB) | |
| Product Dimensions | 83''W x 89''D x 68''H |
| Weight | 209 lbs |
| Cubes | 32 |
7 Drawer Dresser (520-BR31) | |
| Product Dimensions | 66''W x 19''D x 40''H |
| Box Dimensions | 69''W x 22''D x 45''H |
| Weight | 209 lbs |
| Cubes | 41 |
Mirror (520-BR51) | |
| Product Dimensions | 48''W x 2''D x 37''H |
| Box Dimensions | 51''W x 41''D x 5''H |
| Weight | 50 lbs |
| Cubes | 6 |
5 Drawer Chest (520-BR41) | |
| Product Dimensions | 40''W x 19''D x 56''H |
| Box Dimensions | 44''W x 22''D x 61''H |
| Weight | 185 lbs |
| Cubes | 34 |