For screen reader problems with this website, please call580-436-10505 8 0 4 3 6 1 0 5 0Standard carrier rates apply to texts.
The Telluride Dining Collection is a bold and beautiful example of rustic style. Constructed from solid pine, it showcases the natural distressing of the wood, giving it an authentic and unique charm. Its spacious design is perfect for hosting meals and gatherings, providing ample room for family and friends to come together.Read More
Its durability and timeless design make it a practical and stylish choice for any home. The Telluride Dining Collection adds character and warmth to your dining room, creating a welcoming atmosphere for all occasions.
Set includes extension dining table, (4) chairs and (1) bench
Gold finish
Upholstered seat
Double X back chairs
*6-piece table, chair and bench only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Gold |
| Color/Finish Name | Gold |
| Number of Pieces | 6 Piece Set |
| Seating Capacity | 6 |
| Table Top Shape | Rectangular |
| Wood Finish Material | Solid Wood |
| Wood Finish Species | Pine Wood |
| Armless | Yes |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Material | Wood, Fabric |
| Design Style | Rustic |
| Collection | Telluride |
| Manufacturer Warranty | Contact Store for Details |
Dimensions | |
| Trestle Extension Coeunter Table | 42"W x 127"D x 30"H / 106.68cm x 322.58cm x 76.2cm |
| Product Weight | 180.2 lbs / 81.74kg |
| Bench | 85"W x 15"D x 19"H / 215.9cm x 38.1cm x 48.26cm |
| Product Weight | 56.2 Lbs / 25.49kg |
| Double X Back Chairs (4) | 20"W x 25"D x 40"H / 50.8cm x 63.5cm x 101.6cm |
| Product Weight | 18.9 Lbs / 8.57kgf |