For screen reader problems with this website, please call580-436-10505 8 0 4 3 6 1 0 5 0Standard carrier rates apply to texts.
The possibilities are endless with our Simplicity collection. Combining classic style elements with Solid wood construction and five on-trend options for finish, you can truly create the exact look you want- without breaking the budget. Simplicity Collection pieces are available in Honey, Caramel, Paperwhite, Dove Grey, and Espresso Finishes.Read More
Set includes rectangular dining table, (4) chairs and (1) bench
Caramel finish
Slatback chairs
*6-piece table, chair and bench only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Brown |
| Color-Finish Name | Caramel |
| Number of Pieces | 6 Piece Set |
| Seating Capacity | 6 |
| Table Top Shape | Rectangular |
| Wood Finish Material | Solid Wood |
| Counter Height Table | Yes |
| Armless | Yes |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Material | Wood |
| Design Style | Rustic |
| Collection | Simplicity |
| Manufacturer Warranty | Contact Store for Details |
Dimensions | |
| Rectangular Dining Table | 36"W x 60"D x 30"H / 91.44cm x 152.4cm x 76.2cm |
| Product Weight | 80.4 lbs / 36.47kg |
| Bench | 14"W x 48"D x 18"H / 35.56cm x 121.92cm x 45.72cm |
| Product Weight | 31.20 Lbs / 14.15Kg |
| Slatback Chairs (4) | 18"W x 23"D x 39"H / 45.72cm x 58.42cm x 99.06cm |
| Product Weight | 18.1 Lbs / 8.21Kg |