For screen reader problems with this website, please call580-436-10505 8 0 4 3 6 1 0 5 0Standard carrier rates apply to texts.
Urban Icon is a collection that combines modern accents with traditional looks. Available in 3 colorways with a glass tabletop and lower shelf, you will have plenty of room to display or store anything you have on hand in your space.Read More
Removable glass inserts
8mm tempered glass
Also available in black and merlot finish
*Table only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | White, Clear |
| Color/Finish Name | Clear-White |
| Table Top Shape | Rectangular |
| Table Top Material | Glass |
| Wood Finish Species | Acacia |
| Wood Finish | White |
| Wood Finish Material | Veneer, Solid Wood |
| Table Features | Fixed Shelf |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Material | Glass, Wood |
| Design Style | Contemporary |
| Overall Table Length Without Leaf In Inches | 24 |
| Width (in.) | 16 |
| Width (cm) | 40.64 |
| Height (in.) | 24 |
| Height (cm.) | 60.96 |
| Length (in.) | 24 |
| Length (cm) | 40.64 |
| Shipping Width (in.) | 28 |
| Shipping Width (cm) | 71.12 |
| Shipping Depth (in.) | 25 |
| Shipping Depth (cm) | 63.5 |
| Shipping Height (in.) | 8 |
| Shipping Height (cm) | 20.32 |
| Product Weight (lbs.) | 24 |
| Product Weight (kg) | 15.42 |
| Weight Kilogram | 15.42 |
| Made In | Vietnam |
| Collection | Urban Icon |
| Collection Code | 2000 |
| Manufacturer Warranty | Contact Store for Details |
Additional Dimensions | |
| Shelf | 15.25" W x 23.25" D / 38.74 W x 59.06 D cm |
| Floor to Shelf | 2.75 / 6.99 cm |
| Glass Insert | 10.75" W x 18.75" D / 27.31 W x 47.63 D cm |