For screen reader problems with this website, please call580-436-10505 8 0 4 3 6 1 0 5 0Standard carrier rates apply to texts.
Product Dimensions 27"h x 60"w x 19"d
The Telluride collection is the ultimate embodiment of rustic charm, boasting a mixed media construction that is both robust and durable. The natural pine used in its subtle distressing adds to the collection's bold and unique look, making it the perfect statement piece to complete any interior.Read More
With a range of media solutions to choose from, the Telluride collection is the perfect choice for anyone looking to add a touch of rugged, rustic style to their home.
Shown in brown finish
Four (4) drawers with wood drawer glides
Sound bar space
Tasteful distressing gives each piece a unique, rustic charm and character
*Media console only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Brown |
| Color/Finish Name | Brown |
| Number of Shelves | 5 |
| Wood Finish Species | Pine |
| Wood Finish Material | Solid Wood |
| Number of Drawers | 4 |
| Media Furniture Features | Cable Management |
| Material | Wood |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Design Style | Rustic |
| Width (in.) | 60 |
| Width (cm) | 152.4 |
| Depth (in.) | 19 |
| Depth (cm.) | 48.26 |
| Height (in.) | 27 |
| Height (cm.) | 68.58 |
| Shipping Width (in.) | 63 |
| Shipping Width (cm) | 160.02 |
| Shipping Depth (in.) | 22.25 |
| Shipping Depth (cm) | 56.515 |
| Shipping Height (in.) | 29.75 |
| Shipping Height (cm) | 75.57 |
| Product Weight (lbs.) | 90 |
| Product Weight (kg) | 40.82 |
| Weight Kilogram | 40.82 |
| Made In | Vietnam |
| Collection | Telluride |
| Collection Code | 1802 |
| Manufacturer Warranty | Contact Store for Details |
Additional Dimensions | |
| Drawer | 14.25" W x 13.25" D x 4" H / 36.20 W x 33.66 D x 10.16 H cm |
| Lower Middle Open | 30" W x 18" D x 12.75" H / 76.20 W x 45.72 D x 32.39 H cm |
| Upper Middle Open | 21" W x 18" D x 7" H / 53.34 W x 45.72 D x 17.78 H cm |
| Side Open | 18" W x 18" D x 7" H / 45.72 W x 45.72 D x 17.78 H cm |