For screen reader problems with this website, please call580-436-10505 8 0 4 3 6 1 0 5 0Standard carrier rates apply to texts.
The Telluride Dining Collection is a bold and beautiful example of rustic style. Constructed from solid pine, it showcases the natural distressing of the wood, giving it an authentic and unique charm. Its spacious design is perfect for hosting meals and gatherings, providing ample room for family and friends to come together.Read More
Its durability and timeless design make it a practical and stylish choice for any home. The Telluride Dining Collection adds character and warmth to your dining room, creating a welcoming atmosphere for all occasions.
Set includes round-to-oval counter dining table, (6) stools
Driftwood finish
Fully upholstered brown stripe stools
*7-piece table and stools only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Brown, Gray |
| Color/Finish Name | Brown-Driftwood |
| Number of Pieces | 7 Piece Set |
| Seating Capacity | 6 |
| Table Top Shape | Round |
| Wood Finish Material | Solid Wood |
| Counter Height Table | Yes |
| Wood Finish Species | Pine Wood |
| Armless | Yes |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Material | Wood, Fabric |
| Design Style | Rustic |
| Collection | Telluride |
| Manufacturer Warranty | Contact Store for Details |
Dimensions | |
| Round-to-Oval Extension Counter Table | 54"W x 54-78"D x 36"H / 137.16cm x 137.16cm-198.12cm x 91.44cm |
| Product Weight | 130 lbs / 58.97kg |
| Upholstered Stools(6) | 20"W x 24"D x 42"H / 50.8cm x 60.96cm x 106.68cm |
| Product Weight | 20.3 Lbs / 9.21kg |