For screen reader problems with this website, please call580-436-10505 8 0 4 3 6 1 0 5 0Standard carrier rates apply to texts.
Product Dimensions 26"h x 60"w x 18"d
With its smoothly rounded storage drawers, ample display space, and impeccable style, Jofran's Scarsdale collection is the perfect addition to your living space. Featuring media cases with a striking grey finish, this collection adds a chic and modern touch to any room.Read More
Two drawers with full extension drawer glides
Cable management
Brushed nickel drawer pulls.
*Media console only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Gray |
| Color/Finish Name | Grey |
| Number of Shelves | 3 |
| Wood Finish Species | Acacia |
| Wood Finish Material | Solid Wood |
| Number of Drawers | 2 |
| Media Furniture Features | Cable Management |
| Material | Wood |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Design Style | Contemporary |
| Width (in.) | 60 |
| Width (cm) | 152.4 |
| Depth (in.) | 18 |
| Depth (cm.) | 45.72 |
| Height (in.) | 26 |
| Height (cm.) | 66.04 |
| Shipping Width (in.) | 62.75 |
| Shipping Width (cm) | 159.39 |
| Shipping Depth (in.) | 21 |
| Shipping Depth (cm) | 53.34 |
| Shipping Height (in.) | 29.5 |
| Shipping Height (cm) | 74.93 |
| Product Weight (lbs.) | 69 |
| Product Weight (kg) | 31.3 |
| Weight Kilogram | 41.14 |
| Made In | Vietnam |
| Collection | Scarsdale |
| Collection Code | 1832 |
| Manufacturer Warranty | Contact Store for Details |
Additional Dimensions | |
| Drawer Interior | 24.5" W x 14.5" D x 6" H / 62.23 W x 36.83 D x 15.24 H cm |
| Open Space (Side) | 17" W x 17" D x 7.5" H / 43.18 W x 43.18 D x 19.05 H cm |
| Open Space (Middle) | 18" W x 17" D x 7.5" H / 45.72 W x 43.18 D x 19.05 H cm |
| Floor to Bottom | 4.5" / 11.43 cm |