For screen reader problems with this website, please call580-436-10505 8 0 4 3 6 1 0 5 0Standard carrier rates apply to texts.
From NYC loft to chic farmhouse, we love the Reclamation Collection in every way. Salvaged timbers lend depth and history to these simple, linear tables - the rough-hewn planks are lightly sanded and otherwise left untouched. Bring sustainably-sourced style and casual sophistication into your space with these striking pieces.Read More
Solid wood construction offers the promise to withstand the wear and tear of those same dinners- and look good doing it.
Set includes dining table, (4) chairs and (1) bench
Macey chairs/Fully upholstered chairs
Shop the entire collection to complete your dining room design
*6-piece table, chairs and bench only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Brown, Gray |
| Color-Finish Name | Brown-Macey Natural |
| Number of Pieces | 6 Piece Set |
| Seating Capacity | 6 |
| Table Top Shape | Rectangular |
| Wood Finish Material | Solid Wood |
| Armless | Yes |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Material | Wood, Fabric, Metal |
| Design Style | Farmhouse |
| Collection | Reclamation Salvaged |
| Manufacturer Warranty | Contact Store for Details |
Dimensions | |
| Dining Table | 72"W x 42"D x 30"H / 182.88cm x 106.68cm x 76.2cm |
| Product Weight | 163.57 lbs / 74.19kg |
| Bench | 60"W x 14"D x 18"H / 152.4cm x 35.56cm x 45.72cm |
| Product Weight | 45.32 Lbs / 20.56Kg |
| Macey Chair (4) | 19"W x 24"D x 35"H / 48.26cm x 60.96cm x 88.9cm |
| Product Weight | 13 Lbs / 5.89kg |