For screen reader problems with this website, please call580-436-10505 8 0 4 3 6 1 0 5 0Standard carrier rates apply to texts.
A striking pairing of a rich, dark top with a soft grey base, the Orchard Park Dining Collection provides an inviting stage for entertaining. With two extension tables able to accommodate up to eight people each, this group was made for dinner parties and family dinners.Read More
Solid wood construction offers the promise to withstand the wear and tear of those same dinners- and look good doing it.
Set includes extension dining table, (4) chairs and (1) bench
Turned legs
Materials: Solid Asian hardwood
Bench: Center leg for support
*6-piece table and stool and bench only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Brown, Gray |
| Color/Finish Name | Dark Brown-Light Gray |
| Number of Pieces | 6 Piece Set |
| Seating Capacity | 6 |
| Table Top Shape | Rectangular |
| Wood Finish Material | Solid Wood |
| Counter Height Table | Yes |
| Armless | Yes |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Material | Wood |
| Design Style | Modern |
| Collection | Orchard Park |
| Manufacturer Warranty | Contact Store for Details |
Dimensions | |
| Extencion Dining Table | 60"W x 42"D x 30"H / 152.4cm x 106.68cm x 76.2cm |
| Product Weight | 202.2 lbs / 91.72 kg |
| Bench | 76"W x 14"D x 18"H / 193.04cm x 35.56cm x 45.72cm |
| Product Weight | 57.1 Lbs / 25.9kg |
| Slatback Chair (4) | 21"W x 26"D x 40"H / 53.34cm x 66.04cm x 101.6cm |
| Product Weight | 28.5 Lbs / 12.93 kg |