For screen reader problems with this website, please call580-436-10505 8 0 4 3 6 1 0 5 0Standard carrier rates apply to texts.
Product Dimensions 24"h x 24"w x 24"d
Our Nature's Edge desk is a stunning addition to any home office. Solid planks of acacia with a live edge follow the natural contours of the tree, while the hairpin legs provide a modern touch.Read More
The desk's silhouette offers a dynamic interplay of clean and curved lines, combining modern and rustic sensibilities. Each piece retains its natural character, bearing the occasional knot or crack where no two items are exactly the same.
Live edge
Finished back
One drawer with wood drawer glides
Also available in chestnut and slate finish
*Desk only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Brown |
| Color/Finish Name | Natural |
| Desk Configuration | Rectangular |
| Desk Installation | Free-Standing |
| Wood Finish Material | Solid Wood |
| Wood Finish Species | Acacia |
| Desk Features | Includes Storage |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Material | Metal, Wood |
| Design Style | Modern |
| Width (in.) | 24 |
| Width (cm) | 60.96 |
| Depth (in.) | 24 |
| Depth (cm.) | 60.96 |
| Height (in.) | 24 |
| Height (cm.) | 60.96 |
| Shipping Width (in.) | 55 |
| Shipping Width (cm) | 139.7 |
| Shipping Depth (in.) | 19 |
| Shipping Depth (cm) | 48.26 |
| Shipping Height (in.) | 21 |
| Shipping Height (cm) | 53.34 |
| Product Weight (lbs.) | 44 |
| Product Weight (kg) | 19.96 |
| Weight Kilogram | 41.73 |
| Made In | India |
| Collection | Nature's Edge |
| Collection Code | 1984 |
| Manufacturer Warranty | Contact Store For Details |
Additional Dimensions | |
| Drawer | 17.5" x 17.5" x 3.25" / 44.45 × 44.45 × 8.26 cm |
| Writing Surface | 42" x 21.5" / 106.7 × 54.6 cm |
| Side Top Surface | 12" x 20" / 30.5 × 50.8 cm |
| Chair Space | 28" x 28.5" / 71.1 × 72.4 cm |