For screen reader problems with this website, please call580-436-10505 8 0 4 3 6 1 0 5 0Standard carrier rates apply to texts.
There's nothing we don't love about our Nature's Edge Collection. From the rich finish to the live edge curves to the hairpin legs, this group hits all of the right notes for high style in your home. Nature's Edge includes occasional and dining pieces.Read More
Set includes dining table, (4) chair and (1) bench
Natural finish
Curvedback chair
*6-piece table and chair and bench only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Brown |
| Color/Finish Name | Natural |
| Number of Pieces | 6 Piece Set |
| Seating Capacity | 6 |
| Table Top Shape | Rectangular |
| Wood Finish Material | Solid Wood |
| Wood Finish Species | Acacia |
| Armless | Yes |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Material | Wood, Metal |
| Design Style | Modern |
| Collection | Nature's Edge |
| Manufacturer Warranty | Contact Store for Details |
Dimensions | |
| Nature's Edge 60" Dining Table | 36"W x 60"D x 30"H / 91.44cm x 152.4cm x 76.2cm |
| Product Weight | 148 lbs / 67.13kg |
| Bench | 48"W x 16"D x 18"H / 121.92cm x 40.64cm x 45.72cm |
| Product Weight | 54 Lbs / 24.49kg |
| Schoolhouse Chair (4) | 16.5"W x 16"D x 34"H / 41.91cm x 40.64cm x 86.36cm |
| Product Weight | 21.2 Lbs / 9.61kg |