For screen reader problems with this website, please call580-436-10505 8 0 4 3 6 1 0 5 0Standard carrier rates apply to texts.
Product Dimensions 54"h x 43"w x 20"d
Create a serene and sophisticated atmosphere in your bedroom with our Madison County bedroom collection. Crafted using reclaimed pine and featuring gliding barn door accents, this collection adds a touch of rustic charm to your space.Read More
The impeccable construction and beautiful design create a unique and stylish statement that is both cozy and inviting. With the Madison County bedroom collection, you can enjoy a beautiful and functional addition to your home that offers a peaceful and relaxing retreat.
Shown in vintage black finish
Four drawers with full extension drawer glides
Adjustable interior shelves
Also available in barnwood finish
*Chest only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Black |
| Color/Finish Name | Vintage Black |
| Wood Finish | Vintage Black |
| Wood Finish Species | Pine |
| Number of Drawers | 4 |
| Number of Doors | 1 |
| Number of Shelves | 2 |
| Dressers/Chest Of Drawer Features | Distressed Look |
| Casters/Wheels | No |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Material | Wood |
| Width (in.) | 43 |
| Width (cm) | 109.22 |
| Depth (in.) | 20 |
| Depth (cm.) | 50.8 |
| Height (in.) | 54 |
| Height (cm.) | 137.16 |
| Shipping Width (in.) | 45.5 |
| Shipping Width (cm) | 115.57 |
| Shipping Depth (in.) | 21.75 |
| Shipping Depth (cm) | 55.25 |
| Shipping Height (in.) | 56.5 |
| Shipping Height (cm) | 143.51 |
| Product Weight (lbs.) | 119.5 |
| Product Weight (kg) | 54.2 |
| Weight Kilogram | 54.2 |
| Made In | Vietnam |
| Collection | Madison County |
| Collection Code | 1702B |
| Manufacturer Warranty | Contact Store for Details |
Additional Dimensions | |
| Drawer | 15.25" W x 12.75" D x 7.75" H / 38.74 W x 32.39 D x 19.69 H cm |
| Storage | 18" W x 17" D x 46" H / 45.72 W x 43.18 D x 116.84 H cm |
| Shelf | 18" W x 14" D / 45.72 W x 35.56 D cm |
| Position adjustable shelf | 3 |