For screen reader problems with this website, please call580-436-10505 8 0 4 3 6 1 0 5 0Standard carrier rates apply to texts.
Product Dimensions 54"h x 43"w x 20"d
Bringing the same expertly crafted style used in our Madison County dining, media, and accent pieces with reclaimed Pine and gliding barn door accents our Madison County bedroom suite provides the same relaxed sophistication for your bedroom.Read More
Create an oasis of rest and relaxation with this group, blending rustic and natural style to bring a unique and exceptional feel to your space.
Four drawers with full extension drawer glides
Adjustable interior shelves
Also available in vintage black and vintage white finish
*Chest only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Brown |
| Color/Finish Name | Barnwood |
| Wood Finish Species | Pine |
| Number of Drawers | 4 |
| Number of Doors | 1 |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Material | Wood |
| Design Style | Rustic |
| Width (in.) | 43 |
| Width (cm) | 109.22 |
| Depth (in.) | 20 |
| Depth (cm.) | 50.8 |
| Height (in.) | 54 |
| Height (cm.) | 137.16 |
| Shipping Width (in.) | 47.5 |
| Shipping Width (cm) | 120.65 |
| Shipping Depth (in.) | 24 |
| Shipping Depth (cm) | 60.96 |
| Shipping Height (in.) | 58.5 |
| Shipping Height (cm) | 148.59 |
| Product Weight (lbs.) | 119.5 |
| Product Weight (kg) | 54.2 |
| Weight Kilogram | 68.04 |
| Made In | Vietnam |
| Collection | Madison County |
| Collection Code | 1700B |
| Manufacturer Warranty | Contact Store for Details |
Additional Dimensions | |
| Drawer | 15.25" W x 12.75" D x 7.75" H / 38.74 W x 32.39 D x 19.69 H cm |
| Storage | 18" W x 17" D x 46" H / 45.72 W x 43.18 D x 116.84 H cm |
| Shelf | 18" W x 14" D / 45.72 W x 35.56 D cm |