For screen reader problems with this website, please call580-436-10505 8 0 4 3 6 1 0 5 0Standard carrier rates apply to texts.
Expertly crafted using reclaimed pine and gliding barn door accents, our Madison County occasional collection provides relaxed sophistication for your living space. This group blends rustic and natural style to bring a unique and exceptional feel to your home.Read More
Set includes extension dining table, (4) chair and (1) bench
Vintage White finish
Slatback chair
*6-piece table, chair and bench only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | White |
| Color/Finish Name | Vintage White |
| Number of Pieces | 6 Piece Set |
| Seating Capacity | 6 |
| Table Top Shape | Rectangular |
| Wood Finish Material | Solid Wood |
| Wood Finish Species | Pine Wood |
| Armless | Yes |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Material | Wood |
| Design Style | Rustic |
| Collection | Madison County |
| Manufacturer Warranty | Contact Store for Details |
Dimensions | |
| Extension Dining Table | 78"W x 42"D x 30"H / 198.12cm x 106.68cm x 76.2cm |
| Product Weight | 115.3 lbs / 52.3kg |
| Bench | 54"W x 14"D x 18"H / 137.16cm x 35.56cm x 45.72cm |
| Product Weight | 28.1 Lbs / 12.75kg |
| Slatback Chair (4) | 19"W x 21"D x 42"H / 48.26cm x 53.34cm x 106.68cm |
| Product Weight | 23.15 Lbs / 10.5kg |