For screen reader problems with this website, please call580-436-10505 8 0 4 3 6 1 0 5 0Standard carrier rates apply to texts.
Introduce modern elegance to your home with Lincoln Square. The stunning light cream upholstery contrasts beautifully with the dark espresso finish, while the leg detailing adds an extra touch of sophistication.Read More
Set includes extension counter table, (4) stools and (1) bench
Upholstered seat
Ladderback chair
Upholstered bench
*6-piece table and chair and bench only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Brown, White |
| Color/Finish Name | Dark Espresso-Light Cream |
| Number of Pieces | 6 Piece Set |
| Seating Capacity | 6 |
| Table Top Shape | Rectangular |
| Armless | Yes |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Material | Wood, Fabric |
| Design Style | Modern |
| Collection | Lincoln Square |
| Manufacturer Warranty | Contact Store for Details |
Dimensions | |
| Extension Dining Table | 42"W x 66"D x 84"H / 106.68cm x 167.64cm x 213.36cm |
| Product Weight | 141 lbs / 63.96kg |
| Bench | 58"W x 17"D x 19.25"H / 147.32cm x 43.18cm x 48.89cm |
| Product Weight | 37.8 Lbs / 17.15kg |
| Ladderback Chair (4) | 21"W x 24.25"D x 38.25"H / 53.34cm x 61.59cm x 97.16cm |
| Product Weight | 24 Lbs / 10.89kg |