For screen reader problems with this website, please call580-436-10505 8 0 4 3 6 1 0 5 0Standard carrier rates apply to texts.
Product Dimensions 58"h x 55"w x 17"d
Introducing the Kona Grove collection by Jofran makes us think of tropical getaways and breezy lanais. This stunning collection features a warm finish that adds a unique style element to your dining space.Read More
The natural beauty of the wood and the warm finish of this collection will create a warm and inviting atmosphere in your dining room. Whether you are looking for a spacious dining table, comfortable dining chairs, or functional storage solutions, the Kona Grove collection has something for everyone.
Adjustable interior shelves
Five drawers with wood drawer glides
Shop the entire collection to complete your dining room design
*Cabinet buffet only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See store for actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Brown |
| Color/Finish Name | Brown |
| Wood Finish Material | Solid Wood, Veneer |
| Wood Finish Species | Acacia |
| Furniture Cabinet Features | Adjustable Shelves |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Material | Wood |
| Width (in.) | 55 |
| Width (cm) | 139.7 |
| Depth (in.) | 17 |
| Depth (cm.) | 43.18 |
| Height (in.) | 58 |
| Height (cm.) | 147.32 |
| Shipping Width (in.) | 57.5 |
| Shipping Width (cm) | 146.05 |
| Shipping Depth (in.) | 19.5 |
| Shipping Depth (cm) | 49.53 |
| Shipping Height (in.) | 62 |
| Shipping Height (cm) | 157.48 |
| Product Weight (lbs.) | 160.4 |
| Product Weight (kg) | 72.76 |
| Weight Kilogram | 72.76 |
| Made In | Vietnam |
| Collection | Kona Grove |
| Collection Code | 705 |
| Manufacturer Warranty | Contact Store For Details |
Additional Dimensions | |
| Top (2) Drawer | 13 x 13 x 3.75 / 33.02 cm × 33.02 cm × 9.53 cm |
| Middle (2) Drawer | 13 x 13 x 5.5 / 33.02 cm × 33.02 cm × 13.97 cm |
| Bottom Drawer | 13 x 13 x 6 / 33.02 cm × 33.02 cm × 15.24 cm |
| Open Space | 48 x 16 x 10 / 121.92 cm × 40.64 cm × 25.4 cm |
| Cabinet | 15 x 15 x 38 / 38.1 cm × 38.1 cm × 96.52 cm |