For screen reader problems with this website, please call580-436-10505 8 0 4 3 6 1 0 5 0Standard carrier rates apply to texts.
Product Dimensions 32"h x 79"w x 18"d
Built with the finest attention to detail and commitment to quality, our Gramercy collection is a wonderfully unique and stunning way to bring style into your home. Even with its rich, wire-brushed finish and metal hardware accents, it’s the chevron-pattern inlay that’s the real star of this show.Read More
Shown in platinum finish
Adjustable interior shelf
Wire-brushed surface treatment
Chevron-pattern inlay
*Cabinet only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Platinum |
| Color/Finish Name | Platinum |
| Wood Finish | Platinum |
| Furniture Cabinet Features | Adjustable Shelves |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Design Style | Contemporary |
| Material | Wood |
| Width (in.) | 79 |
| Width (cm) | 200.66 |
| Depth (in.) | 18 |
| Depth (cm.) | 45.72 |
| Height (in.) | 32 |
| Height (cm.) | 81.28 |
| Shipping Width (in.) | 81.5 |
| Shipping Width (cm) | 207.01 |
| Shipping Depth (in.) | 21 |
| Shipping Depth (cm) | 53.34 |
| Shipping Height (in.) | 35.25 |
| Shipping Height (cm) | 89.54 |
| Product Weight (lbs.) | 100 |
| Product Weight (kg) | 45.36 |
| Weight Kilogram | 57.42 |
| Made In | Vietnam |
| Collection | Gramercy |
| Collection Code | 1356 |
| Manufacturer Warranty | Contact Store For Details |
Additional Dimensions | |
| Door | 35.5'' x 24.25'', 90.2 x 61.6 cm |
| Shelf | 38.25'' x 15'', 97.2 x 38.1 cm |
| Floor to Bottom | 4", 10.2 cm |